דף הבית   English
*שם מלא
*דוא''ל
*טלפון
*עיר מגורים
אשמח לקבל עדכונים מאגודת ניצן. בכל עת ניתן להסיר את כתובתך
facebook nitzan page link
שיקום ודיור בקהילה > ניצן תל-אביב

מערך הדיור ניצן תל-אביב

 

חזון המסגרת
מערך דיור שיקומי בקהילה אשר מטרתו לממש את הפוטנציאל השיקומי של הדייר בכל היבטי החיים ולהכשיר בוגרים בעלי קשיי הסתגלות ותפקוד לניהול חיים אישיים מלאים ועצמאיים, תוך ליווי מקצועי ומצוין אשר לנגד עיניו עומדת תמיד אישיותו של הדייר על אופיו, בחירותיו, כישוריו וקשייו.
הראיה בניצן ת"א הנה ראיה אישית ופרטנית המתייחסת לכל דייר באופן אינדיבידואלי ומכבדת את זכותו העיקרית של הדייר לחיות חיים נורמטיביים ככל האפשר בליבה של העיר התוססת תל-אביב.

 

מטרות המסגרת
להביא לעצמאות ולשיפור איכות החיים של דיירינו בכל תחומי החיים: עצמאות בתפקודי היום יום, ניהול משק בית, שיפור התקשורת הבין-אישית, פיתוח יכולות חברתיות, שילוב בחיי הקהילה, ניצול שעות הפנאי, פיתוח תפישת האני כאדם עצמאי, שימוש בשירותים קהילתיים והכנה לחיי משפחה.
דגש על ה- well being האישי של כל דייר לרבות טיפול פרטני וקבוצתי של הצוות הטיפולי במערך הדיור וטיפולים חיצוניים עם דגש על התמחות ייחודית לצרכי אוכלוסיית לקויי הלמידה וקשיי ההסתגלות.
אנו מאמינים כי המעבר למערך הדיור הוא כלי מסייע בתהליך הפרידה של הדיירים מבית הוריהם כחלק מתהליך טבעי של מעבר לבגרות, המגורים בנפרד מהווים חלק עיקרי בהתפתחות והבשלה של הדיירים לקראת חיים עצמאיים. עצם הדיור המשותף מהווה מעין מעבדה ליצירת קשר והתנסות באינטראקציה בין אישית ובסיטואציות חברתיות. לדיירים ניתנת ההזדמנות לרכוש כישורים חברתיים, ללמד כיצד לקרוא מפה חברתית ולפענח סיטואציות חברתיות. בד בבד עם הדגשים החברתיים והשיתופיים, מושם דגש על צרכיו האינדיבידואלים של כל דייר.

 

סוג האוכלוסיה ומאפייניה
בוגרים  בעלי קשיי הסתגלות ותפקוד על רקע של פגיעה אורגנית.

 

קריטריונים ותהליך קבלה
תהליך הקבלה מתחיל בקבלת החומר האבחוני מועדת ההשמה ובפגישת הכרות עם המועמד ומשפחתו. מבדיקת החומר ומפגישת ההכרות אנו מסיקים האם המועמד עונה על הקריטריונים לקבלה.
הקריטריונים: בעלי קשיי הסתגלות ותפקוד, בעלי מנת משכל נורמאלית ומעלה, בוגרים מעל גיל 18, בעלי פוטנציאל שיקומי בתחום שמירה על ניקיון הגוף והופעה מסודרת וכן בתחום התעסוקה, בעלי עצמאות תפקודית: שליטה בתקשורת לשונית, יכולת התמצאות בתחום המקום והזמן ויכולת במוביליות אישית ופיזית, יכולת לעמוד בקריטריונים של תקנון התנהגות הדיירים, יכולת לקבל הוראות, יכולת השתלבות חברתית, יכולת נטילת תרופות באופן עצמאי, מצב בריאותי כללי תקין וכן מצב משפחתי המחייב יציאה מהבית.

 

מעורבות הדיירים
דיירינו מעורבים ושותפים באופן מלא בקבלת ההחלטות הנוגעות לחייהם – איזו דירה לשכור, מי יהיו השותפים, ארגון אירועים וחגים, מערכת עיתון, מה יאכלו וכיצד ינצלו את כספי החסכון המשותף.
כמו כן, דיירינו שותפים לתכנית הטיפולית האישית שלהם וביחד אתם מתקבלות ההחלטות בדבר יעדי השיקום כאשר אנו מעודדים נטילת אחריות משותפת.

 

השרות המוצע לדיירים
חיים במסגרת קהילה מוגנת בעיר תל אביב בשני שלבים: דירת הכשרה (שנתיים ראשונות) ולאחריה מעבר לבית לחיים – דירת לווין או דירה טיפולית.
תהליך הקליטה של הדייר במסגרת הנו אינדיבידואלי ואישי, כל אחד לפי יכולתו וקצבו. בתחילתו של המפגש נפגש הצוות המקצועי עמו ועם הוריו לפגישת הכרות, מתן אינפורמציה וזיהוי ראשוני של כוחות ומוקד הקושי אצל הדייר כפי שההורים והדייר מציגים אותם. בהמשך, מלווה הצוות המקצועי את הדייר ואת הוריו בתהליך הפרידה והקליטה בדירת ההכשרה. תוך כדי תהליך הקליטה, מגבש הצוות תכנית טיפולית שיקומית ראשונית שמטרתה למפות את שליטתו של הדייר במיומנויות החיים הבסיסיות והמתקדמות ולאתר את כוחותיו ואת המוטיבציה שלו לרכישת והפנמת מיומנויות וכישורי חיים.
לאחר תקופת ניסיון בת 6-3 חודשים ולאחר תהליך המיון מגבש הצוות המקצועי תכנית  שיקומית טיפולית אישית הכוללת יעדים ומטרות בתחומי החיים השונים. לאחר כשנתיים הדייר עובר לדירת לווין.
את הדייר מלווה צוות מקצועי אשר מכוון ומדריך את הדיירים כקבוצה וכיחידים. תפקידי המדריכים כוללים הקניית מיומנויות תפקודיות בסיסיות ומתקדמות, עזרה בפיתוח מיומנויות בין-אישיות, עזרה בפיתוח המודעות העצמית, קבלת המוגבלות וחיזוק היכולת העצמאית. בנוסף, מתלווים המדריכים אל הדיירים במידת הצורך לבדיקות רפואיות,למקום העבודה ולאירועים חברתיים שונים. למדריכים יש אחריות ביחס לתקינות מצב הדירה, לארגון בילויים בשעות הפנאי, להצגת הדירה בפני משפחות של חניכים חדשים וכן להשתתף בישיבות צוות, לקיים אסיפות דיירים, למלא דו"חות תקופתיים ולעקוב אחר ביצוע התכנית הטיפולית של כל אחד מהדיירים אשר באחריותם, תוך ליווי והדרכה צמודים של העובדת הסוציאלית ומנהלת המסגרת.
ההדרכה בדירות נעשית הן בפורום קבוצתי-דירתי והן יחידנית-פרטנית, כך שלכל דייר יש אפשרות להתנסות בהדרכה תוך אינטראקציה חברתית וכן בזמן איכות עם המדריך/ה.
ההומוגניות היחסית של אוכלוסיית הדיירים מאפשרת לטפל בקשיים המשותפים לכולם בפורום קבוצתי רחב. דיירנו נהנים מסדנאות וחוגים שונים העונים על הצרכים המשותפים של רב הדיירים. כמו כן, נערכות פעילויות חברתיות של כלל הדיור ושל הדיור בשילוב עם המועדון החברתי המשלב בוגרים מהקהילה, במטרה לעודד קשרים חברתיים רחבים יותר ולאפשר לדיירים לתרגל מיומנויות חברתיות בסיטואציות שונות. כל דייר מבלה את שעות הפנאי הנוספות שלו במסגרת הקהילה על פי העדפותיו האישיות – בריכה, ספריה, חדר כושר, ריקודי עם, קפוארה ועוד.                                

הדיור מורכב כיום מ-2 דירות הכשרה ו-11 דירות לווין, הממוקמות ברובן באזור מרכז ת"א. דירות ההכשרה בנות 5 חדרים, מאכלסות 4 דיירים כל אחת. דירות הלווין מאכלסות דייר אחד עד שניים, לכל דייר חדר פרטי.

 

לפרטים נוספים ניתן לפנות לסניף ניצן תל-אביב

כתובת: רח' ארלוזרוב 174 (כניסה דרך סמטת בארי), תל-אביב 64923

טלפונים: 03-6952553, 03-6952559

שעות פעילות: ימים א'-ה', בין השעות 16.00 - 08.00

מנהלת: הגב' בר איתן