דף הבית   English
*שם מלא
*דוא''ל
*טלפון
*עיר מגורים
אשמח לקבל עדכונים מאגודת ניצן. בכל עת ניתן להסיר את כתובתך
facebook nitzan page link
סניפים > חדרה > הידרותראפיה

הידרותראפיה

 קידום המוכנות לכיתה א' – הוראה מסייעת בשילוב הידרותראפיה

 

סניף ניצן בחדרה, בניהולה של הגב' עדה לוי, מפעיל תכנית לקידום המוכנות לכיתה א' באמצעות הוראה מסייעת בשילוב הידרותראפיה.

התכנית הנה פרי יוזמתה של הנהלת ניצן חדרה, בחסותם של מינהל החינוך של עירית חדרה בראשותו של מר אמנון אריה והנהלת ניצן בראשותה של גב' מלי דנינו, מנכ"ל ניצן והשרות הפסיכולוגי. 

הפרוייקט מיועד ל-16 ילדי גן חובה המאותריםו על ידי השרות הפסיכולוגי בחדרה, אשר קיימת התלבטות לגבי השארתם שנה נוספת בגן. 

הילדים מחולקים ל-4 קבוצות עבודה, הפעילות מתקיימת במסגרת 2 מפגשים שבועיים שנמשכים 4-5 חודשים. כל מפגש כולל הוראה מסייעת למשך שעה ושחיה למשך חצי שעה.

הצוות המטפל כולל מורה בכיתות היסוד המיומנת "בעבודת מוכנות", מורה להידרותראפיה ופסיכולוגית.

מטרת הפרוייקט :

בחינה ומיקוד קשייו של הילד ומתן סיוע בתחומי הקושי, הערכת התקדמותו, צמצום הפערים ונסיון למנוע חוויות כשלון בכתה א'.

על התכנית:

רעיון השילוב בין הוראה מסייעת לבין הידרותראפיה נובע מתוך התפיסה ש"הפעולה היא הבסיס לחשיבה ושחשיבה היא פעולה מופנמת" (מונטסורי). גם תיאורית האינטגרציה הסנסורית (ג'ין איירס) עוסקת בקשר בין התחום הסנסורי-מוטורי לבין למידה ומתייחסת לתרומה שיש לחיזוק התפקידים הסנסו-מוטוריים בשיפור תפקודי למידה.

חווית המים הנה חוויה ראשונית ומכאן חשיבותה. המים מהווים כלי טיפולי מרגיע ומשחרר. הציפה והמרחב מאפשרים לילד לבצע תנועות שאינו מסוגל לבצע מחוץ למים. ההתנגדות של המים מחזקת את השרירים ותורמת לתחושה טובה אצל הילד.

ההתנסות המשותפת במים תורמת גם להסתגלות החברתית ולהפחת תוקפנות. הקפדה על דברי המאמן מחנכת להרגלי הקשבה תוך מיקוד והימנעות מהיסחי דעת.

שילוב ההוראה המסייעת עם ההידרותראפיה מאפשר לילד להתנסות במגוון רחב של התנסויות מוטוריות, תחושתיות, חברתיות ורגשיות שמהוות חלק בלתי נפרד מסיטואציות של למידה. ניתנת לילד הזדמנות לרכוש ולשפר כישורים הכרחיים בכל תהליך למידה. 

ההערכה של התקדמות הילד תעשה באמצעות בדיקת השיפור בתפקודו ב-4 תחומי מוכנות עיקריים: עיבוד חזותי, מודעות פונסובית, תיאום עין-יד ומיומנות פונולוגית ומוכנות לחשבון. בתהליכי ההוראה וליווי הילד בעבודתו יתקיימו מעקב והערכה גם של התייחסותו לעבודה, יכולתו לרכוש הרגלי עבודה נכונים, היכולת לשמור על קשב וריכוז לצורך תפקוד הולם וכו'.

לפרטים נוספים ניתן לפנות לגב' עדה לוי, מנהלת הסניף בטל'  6342985 - 04.