דף הבית   English
*שם מלא
*דוא''ל
*טלפון
*עיר מגורים
אשמח לקבל עדכונים מאגודת ניצן. בכל עת ניתן להסיר את כתובתך
facebook nitzan page link

על אגודת ניצן

אני דיסלקטי ולכן קשה לי לקום ולכתוב על הלוח, כפי שלפעמים המורה מבקשת ממני. האם בניצן ניתן לעזור לי בנושא זה ?

האבחון והטיפול בניצן עוסקים בקשיים בהם הילד נתקל בלימודיו, ומטרתם להביאו לרמת תפקוד גבוהה יותר (ולצמצם פערים), כך שיוכל להתקדם יחד עם כתתו. העניין העולה בשאלה זו קשור לכך, אך קשור גם לגישתה של המורה או התלמיד הספציפי לנושא זה.
מומלץ לקיים שיחה עם המורה ולהסביר לה את הרגישות שלך לנושא.  במידת הצורך, ניתן לבקש ממנה להעלות את נושא "לקויות הלמידה" לדיון בכיתה על מנת שהתלמידים יכירו  ויגלו סובלנות כלפי תלמידים עם לקויות למידה, ובנוסף ניתן לבקש מהמורה שלא תקרא  אל הלוח ילד עם לקויות למידה, בשל ההשלכות החברתיות והפסיכולוגיות שיש לכך עליו. 

הבנתי מהמורה של בני כי בעקבות אבחון דידקטי שעבר בניצן הומלץ לו להתחיל ולקבל שיעורי הוראה מתקנת. מהי הוראה מתקנת והיכן ניתן לקבלה?

הוראה מתקנת הנה הוראה פרטנית בשיטות מיוחדות, המיועדות לליקויי למידה. במסגרת ההוראה המתקנת מקבל הילד תכנית לימודים יחידנית ושיטת הוראה המותאמת ליכולותיו ולקשייו באופן ספציפי. ההוראה המתקנת משתדלת לעשות שימוש בנקודות החוזק של הילד כדי לפצות ולעקוף את החולשות. שיעורי הוראה מתקנת ניתנים ברוב הסניפים של האגודה, אנו מזמינים אותך לפנות לסניף הקרוב לאיזור מגורייך.

בננו בן 8, אובחן כלקוי למידה. כיצד ניתן להצטרף לניצן ולהעזר בידע הרב שיש ברשותכם כדי לתת מענה לבעיה זו, כדוגמת הוראה מתקנת וכו'?

אנו מזמינים אותך לפנות לסניף אגודת ניצן בתל-אביב, בהתאם למקום מגורייך, טל' 5601779 - 03, בין השעות 19.00 - 15.30.

אנו בטוחים כי תקבלו מענה לפנייתכם וכן אפשרות לסיוע וטיפול במסגרת ניצן.

יש לי ארבעה ילדים והבעיה עם ילדי בן העשר, האם אתם מאבחנים גם בעיות רגשיות?

אגודת ניצן בהחלט עוסקת גם באבחון בעיות רגשיות. כדאי לקבוע פגישת הכרות (אינטייק) בכדי להחליט לאיזה סוג אבחון לפנות. 

בני בן 10, עולה לכיתה ה' עם קשיים בקריאה ובהעתקה מהלוח, כמו כן מסרב בתוקף להכין שיעורי בית בכל המקצועות. אני מרגישה שיש בו תסכול רב. מעבר לכך הילד מאוד חכם ונבון ורגיש וקולט המון, משתתף פעיל בשיעור. ניסינו לפנות לאבחון בניצן אבל זה מאוד יקר, רוצים מעל 1000 ש"ח, אני יודעת שהבריאות וההצלחה של הילד לפני הכל, אבל לא לכולם יש אפשרות לשלם. מה לעשות?

האבחון הינו אכן תהליך ארוך ומורכב, הדורש הרבה מעבר להערכה פרונטאלית של הילד ועל כן מחירו אכן אינו זול. באגודת ניצן ניתן לפנות בבקשה לקבלת מלגה לצורך ביצוע אבחון, במידה והמשפחה עומדת בקריטריונים שנקבעו באגודה. בנוסף, קיימת השתתפות של חלק מקופות החולים. פרטים נוספים תוכלי לקבל בסניף הקרוב למקום מגוריך. משפחות נזקקות לעיתים מקבלות סיוע דרך השרות הפסיכולוגי העירוני או שירותי הרווחה בעיר. ניתן להיעזר לשם כך ביועצת ביה"ס. 

לבת שלי יש ליקוי שפתי. עד לפני שנתיים היא היתה בגן שפתי, ורק בזכות הצוות הנפלא שהיה בגן, יש לה כיום אוצר מילים רחב. הבעיה שלה כרגע היא מוטוריקה עדינה וגסה. לפני שנה קבעה ועדת שילוב, שהיא צריכה לקבל ריפוי בעיסוק + קלינאית תקשורת + גננת שילוב. היא מקבלת גננת שילוב, פעמיים בשבוע. גם גננת השילוב וגם פסיכולוגית הגן, אמרו שיש לה שיפור עצום בכל הנוגע לשפה, והעזרה היחידה שהיא צריכה זה ריפוי בעיסוק. ניסיתי להשיג לה עזרה בניצן דרך קופ"ח ונתקלתי בסירוב. האם ישנה דרך שהבת שלי תוכל לקבל את העזרה שהיא צריכה, באגודת ניצן, טרם עלייתה לכיתה א'? אגב, אני תושבת הקריות, האם יש אגודת ניצן גם באיזור הקריות?

שמחנו לשמוע על התקדמותה של בתך, נראה כי בסה"כ היא מטופלת היטב ויש לה סיכויים טובים להצליח בהמשך בביה"ס. לא ברור לנו מדוע לא קבלת את הסיוע בריפוי בעיסוק דרך קופ"ח. סיוע זה ניתן במסגרת סל הבריאות. בכל מקרה, את מוזמנת לפנות לסניף ניצן בקריות, ולברר את האפשרות לקבלת טיפול. מספר הטלפון הוא -8769201 -04.

האם יש תופעות לוואי או שייתכנו בעיות כלשהן אם יבוצע אבחון לילד שאיננו זקוק לו? מי ממליץ על ביצוע אבחון? על סמך מה ניתן להמליץ על כך- האם כתוצאה מפגישה, התרשמות אישית, או מידע כלשהו?

אנו בניצן זהירים מאד בקבלה לאבחון. התהליך מתחיל עם מילוי שאלון מדוקדק ע"י ההורה וקבלת חוות דעת מביה"ס. במקרים מסויימים ניתן לקיים שיחת ייעוץ לפני האבחון.
האבחון נעשה בסביבה תומכת והילד מרגיש נוח במהלך האבחון. גם כאשר מסקנות האבחון הן שלא ניכר קושי, בדרך כלל יוצא הנבדק בתחושה שעבר תהליך חיובי, שאפשרו לו להבין טוב יותר את עצמו ואת דרך עבודתו.

 

אני רוצה להיות מאבחנת דידקטית, מהם תנאי הקבלה?

תנאי הקבלה לקורס מאבחנים הם:
א. תעודת הוראה – הסמכה לחינוך ו/או לחינוך המיוחד
ב. תואר ראשון לפחות
ג. ותק של 5 שנים בעבודה עם לקויי למידה.

תנאי קבלה אלה נקבעו בהתאם לתכנית האב של הקורסים למאבחנים דידקטיים שהוכנו ע"י מארגני הקורסים ומשרד החינוך. במקרים מסוימים מתקבלים חריגים לאחר שעברו ועדת קבלה.

 

אני מסיימת בימים אלו את לימודי האבחון הדידקטי במכללה בירושלים. רציתי לדעת האם תעודת הוראה היא תנאי הכרחי לעבודה בתור מאבחנת. אציין שאני בעלת תואר ראשון במדעי החברה.

לימודי האבחון הדידקטי באגודת ניצן מחייבים תעודת הוראה וניסיון במלאכת ההוראה. לפרופסיה זו אין עדיין קריטריונים מובנים דיים והנושא עובר כרגע ניסיון חקיקה. 

ברצוני לרכוש את ערכת א'-ת. למי לפנות?

ערכת א'-ת' ניתנת לרכישה רק  לאחר השתתפות בהשתלמות מטעם אגודת ניצן, ההשתלמות מועברת על ידי מדריכים מוסמכים אשר הוכשרו במיוחד לעבודה עם הערכה. בתום ההשתלמות יקבלו המשתתפים אישור, אותו יהיה עליהם להציג במעמד רכישת הערכה.

לפרטים על מועד ההשתלמות הקרובה אנא פנו למרכז הארצי של אגודת ניצן, טל' 03-5372266.