דף הבית   English
*שם מלא
*דוא''ל
*טלפון
*עיר מגורים
אשמח לקבל עדכונים מאגודת ניצן. בכל עת ניתן להסיר את כתובתך
facebook nitzan page link

הפרעות קשב

מהי הפרעת קשב וריכוז ומי מאבחן הפרעה זו ?

הפרעת קשב וריכוז מוגדרת כשילוב של קשיים משמעותיים בתחומים הבאים: שמירה על ריכוז, התמקדות בגירויים הרלבנטיים, תשומת לב לפרטים, מוסחות גבוהה, קושי בארגון, שכחנות ואיבוד חפצים וכד'. חלק מהילדים הלוקים בהפרעה זו מראים בנוסף אפיונים של אימפולסיביות והיפראקטיביות: חוסר מנוחה, צורך להתנועע, קושי לחכות בתור, דיבורים ללא מחשבה וכד'.
הפרעות קשב וריכוז מאובחנות ע"י מומחים בתחום – רופאים נוירולוגים ופסיכיאטרים לילדים ונוער.

אני אמא לילד בן 12 שאובחן עם ADHD. הייתי רוצה לשאול אם יש איזשהו טיפול תחליפי לטיפול התרופתי שכבר הוכח במספרים.

ראשית, טיפול תרופתי ניתן תמיד בשילוב עם טיפול רגשי, מפני שבעיות רגשיות אצל ילדים עם ADHD הן גדולות. שנית, יש להורים כל הזכות לבדוק: א) סוגים שונים של טיפול תרופתי  ב) קיימים סוגים שונים של טיפולים אלטרנטיביים: הומיאופטיה, ביו-פידבק ועוד. ג) במקביל לטיפול תרופתי, אנו ממליצים בפעמים רבות, לפנות לטיפול באומנויות לחימה, למשל, שם הילד לומד וויסות שליטה עצמית וזה יכול להיות נפלא כטיפול משלים.

האם עמותת ניצן תומכת במתן ריטלין לילדים? הבת שלי מאובחנת בהפרעות קשב וריכוז ובקביעות אינה מעתיקה חומר מהלוח, על אף שיש לה יכולת שכלית. כיצד ניתן לעזור לה?

 לשאלתך שני חלקים וננסה לענות על שניהם:

א) באופן כללי, עבור ילדים לא מעטים עשויה התרופה רטאלין להועיל מאד לשיפור תהליכי קשב וריכוז, ומכאן לשיפור תהליכי הלמידה בביה"ס ובניית תהליכי  חברות ועוד. עם זאת, לא ניתן להמליץ על רטאלין באופן גורף, ובוודאי לא לפני בדיקת רופא. התאמת תרופה לילד הסובל מקושי זה או אחר נעשית על ידי רופא המוסמך לכך בלבד, לאחר בדיקות ותוך מעקב. רופאים המוסמכים לאבחן הפרעת קשב וריכוז ולרשום תרופות עבורה הם נוירולוגים או פסיכיאטרים המתמחים בתחום הקשב והריכוז. מומלץ לפנות למרפאות העוסקות בתחום זה, ניתן להתייעץ גם עם רופא המשפחה.
אם ברצונך להרחיב ידיעותייך בנושא הפרעות קשב וריכוז, נשמח להפנותך למאמרים בנושא, המופיעים תחת הכותרת "הפרעות קשב וריכוז" בתוך תחום "לקויות למידה" באתר.

ב)  יש לבדוק עם המורה האם לדעתה הקושי בהעתקה מן הלוח נובע מהקושי בריכוז או מקושי אחר  (במוטוריקה, למשל), ואולי יש צורך באבחון. אולי ניתן לבקש מהמורה שעד האבחון תעביר אל הילדה דפים מצולמים של החומר כתחליף להעתקתו מהלוח.
במידה ויש צורך באבחון תוכלי לפנות לאחד מסניפי ניצן הקרוב למקום מגורייך. (רשימת סניפים הכוללת     כתובות ומספרי טלפון תוכלי למצוא באתר).

אני מעוניין לקבל פרטים בנוגע לאבחון הפרעת קשב וריכוז לילדה בת 9

במרכז הארצי של אגודת ניצן בתל אביב פועל מרכז לאבחון רב-תחומי הכולל אבחון הפרעת קשב וריכוז. המרכז מציע תהליך אבחוני אשר ייתן מענה לטווח הרחב של קשיי למידה תחת קורת גג אחת. 
תהליך האבחון יתבצע במספר שלבים, בכדי לבדוק כל תחום באופן יסודי ובכדי למנוע אבחונים מיותרים. בכל שלב יתבצע כל אבחון נפרד ובמידת הצורך יומלץ על המעבר לשלב הבא:

בשלב הראשון יתבצע תהליך איסוף מידע ע"י מילוי שאלונים ועריכת ראיון מקיף.

בשלב השני - יתבצע אחד או יותר, מבין האבחונים הבאים:
בדיקת כישורי למידה (אבחון דידקטי): אבחון הבודק יכולות קוגניטיביות (חשיבה ועיבוד מידע, זיכרון, קשב והתארגנות) וכן את כישורי הקריאה, הבנת הנקרא והכתיבה בעברית.
אבחון פסיכולוגי: שמטרתו האבחון הינה הערכת הפוטנציאל האינטלקטואלי ובדיקת השפעות רגשיות ו/או קוגניטיביות על תהליכי למידה. האבחון כולל הערכת מנת משכל ובדיקה מפורטת של התפקוד הרגשי, בכדי לאפשר אבחנה מבדלת  בין קשיים בלמידה עקב גורמים רגשיים לבין לקויות למידה.
בדיקת קשב ממחושבת: בדיקה המשמשת ככלי עזר לאיתור הפרעות קשב וריכוז באמצעות בדיקת היכולת של הילד/ה לעמוד במטלה מתמשכת ומשעממת יחסית. בדיקה זו הנעשית בעזרת מחשב, מבוססת על ניתוח התגובה לגירויים השונים המופיעים על המסך כמו השמטות, תוספות שגויות וכדומה. 
במידה ואותרה בעיית קשב וריכוז בשלב הראשון של המבדק, ניתן להשתמש בבדיקה זו להערכת יעילות הטיפול התרופתי.
הערכה פסיכיאטרית: בדיקה קלינית המיועדת לבדיקת קיומן של הפרעות רפואיות ו/או רגשיות נלוות ולהשפעתן על תהליכי הלמידה ולהתוויית טיפול בהתאם לנדרש. הבדיקה תיערך  ע"י מומחים בתחום.  
בשלב השלישי, לאחר גיבוש המסקנות ע"י צוות מומחים, תערך שיחת סיכום במסגרתה יינתן הסבר על האלמנטים השונים המשפיעים על לקות הלמידה ו/או הפרעת הקשב ותינתנה המלצות לטיפול ולמעקב.

בסוף התהליך יינתן דו"ח כתוב שיכלול את מסקנות המבדקים והמלצות לטיפול.  
 
כתובת המרכז: רח' המסגר 18 (פינת ריב"ל), תל-אביב, לקבלת שאלונים ולקביעת מועד לאבחון אנא פנה אלינו לטל' 03-5372266. 

בני בן 7, המורה הצביעה על קיומה של אפשרות להפרעת קשב וריכוז, הנוירולוג המליץ על ביצוע מבחן טובה. מהו מבחן טובה ?

בדיקת  Tova משמשת לבדיקת קיומה של הפרעת קשב וריכוז באמצעות בדיקת היכולת של הילד לעמוד במטלה מתמשכת . בדיקה זו ממוחשבת ומבוססת על ניתוח התגובה לגירוי- השמטות, תוספות שגויות וכדומה. הילד צופה בצג מחשב למשך פרק זמן קבוע, ואמור להגיב לגירוי אחד ולהתעלם מגירוי אחר. הבדיקה מודדת את המהירות והדיוק של עיבוד המידע שעושה הילד, באמצעות השוואת התוצאות לנורמות המאפיינות ילדים בגיל זה.
המדדים העיקריים אותם מודדת בדיקה זו הם:
1. קשב וחוסר קשב - תגובות נכונות ולא נכונות לגירוי המטרה.
2. אימפולסיביות - תגובות לא נכונות לגירוי שאינו המטרה.
3. זמן תגובה - משך הזמן הדרוש למוח להגיב למטרות. המהירות חשובה מאד, היות שילדים הסובלים

     מהפרעת קשב וריכוז הם הרבה יותר איטיים. כמו כן, המהירות מגיבה היטב לתרופות.
4. השתנות זמן תגובה - האם המוח מגיב במהירות עקבית או לא עקבית לגירוי. זהו המדד הרגיש ביותר, שכן

    ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז מראים קודם כל חוסר עקביות בתגובות לגירויים.

החלק השני של בדיקת  ה-Tova הוא הערכת יעילות הטיפול התרופתי. הטיפול התרופתי המקובל ביותר הוא הריטלין, הן בגלל יעילותו והן בשל משך התגובה הקצר שלו. ביצוע הבדיקה ללא טיפול, ואחר כך תחת השפעת הריטלין, מאפשר לקבל הערכה אובייקטיבית של יעילות הטיפול.

בני בן 13, אובחן כלקוי למידה כבר מגיל 5 ומאז מטופל באופן רציף. יש לו בעיה שכל רעש בכיתה מפריע לו (אם זה עפרון שנופל, ילד שעובר במסדרון וכו'). למרות הפניות שלי לאנשי מקצוע (קשב וריכוז בשניידר וכן מבחן טובה) שללו את נושא הריטלין. רציתי לדעת אם יש דרך אחרת לעזור לו. הבנתי שיש תוכנת מחשב מיוחד לילדים עם בעיות קשב וריכוז, אשמח לשמוע עוד בנושא.

רגישות לרעש אכן אינה הפרעת קשב ולכן גם תוכנה משופרת לאבחון סוגי קשב שונים לא תעזור לבנך. יתכן שטיפול באמצעות ביופידבק יכול לעזור בהפחתת הרגישות.
ביופידבק הינה שיטה טיפולית בה ניתן להפחית תגובות גופניות שונות. השיטה עובדת באמצעות דמיון מודרך וטכניקות הרפיה שונות .

החדר של בני בן ה-17 כל הזמן מבולגן, מה שגורם לעימותים קשים בינינו. האם לדעתך יש לזה קשר לבעיית הקשב והריכוז שאובחנה אצלו? ואם כן, האם אני צריכה פשוט לוותר? אגב, הוא לא מטופל תרופתית.

חדר מבולגן מאפיין מתבגרים רבים ולא בהכרח קשור להפרעת קשב וריכוז. אם בנוסף לבלגן שאת מתארת יש לבנך גם קושי בארגון כמו סידור הילקוט ,ארגון זמן וכד' ניתן להיעזר במאמן 
(COACHINIG) על מנת לעזור ל

בתי עברה אבחון טובה פעמיים, הפרמטר הלקוי הינו: מתן תגובה איטי / חולמנות. מה הכוונה?
מדד זה מעיד על הפרעת קשב ללא אימפולסיביות. מבחן ה-TOVA הוא חלק מאבחון כוללני ואינו עומד בפני עצמו לכן אי אפשר לאבחן על פי ממצא זה.
 
בתי בת 14.5 עם הפרעת קשב (כרגע לא מטופלת בתרופות) ולקויות למידה, התחילה עם מצבי רוח קיצוניים שקשורים כנראה למעבר לתיכון ולגיל ההתבגרות. הכל מאוד מוקצן ודרמטי ולפעמים נדמה שרוב הבעיות ומצבי הרוח הגרועים מושלכים עלי. קשה לי להתמודד לבד , מצד שני לא ברור בדיוק איך לעזור. האם לחזור לריטלין- עלול להחמיר דיכאון?איפה מוצאים פסיכולוג שמתמחה בתחום?
במקרים רבים, דיכאון מהווה הפרעה נלווית להפרעות קשב וריכוז ולכן יש חשיבות רבה לאבחון מחודש של ביתך. במצבים אלה רצוי מאד שהאבחון יעשה על ידי פסיכיאטר לילדים ונוער. לאחר האבחון תופנה ביתך לטיפול המתאים - תרופתי או פסיכולוגי או שניהם גם יחד.

 

אני בת 60 וכנראה שכל חיי סבלתי מהפרעות של קשב וריכוז, האם בגילי עדיין ניתן לטפל, האם זה יכול להביא לשינוי שכן מאד הייתי רוצה ללכת ללמוד באוניברסיטה.

הפרעות קשב וריכוז ניתן לאבחן בגילים שונים, אין ספק שאם ברצונך ללמוד ניתן לעזור לך.
באגודת ניצן קיים מרכז רב תחומי הנותן מענה לאנשים עם קשיי קשב וריכוז בכל הגילאים. אנו עובדים עם מומחית לילדים ולנוער, ועם מומחית למבוגרים. לפרטים תוכלי לפנות אלינו בטל' 03-5372266.