דף הבית   English
*שם מלא
*דוא''ל
*טלפון
*עיר מגורים
אשמח לקבל עדכונים מאגודת ניצן. בכל עת ניתן להסיר את כתובתך
facebook nitzan page link

אימון הורים - מסע חוויתי לתקשורת מקרבת בין הורה לילדו

 

"הילדה שלי היא שקופה", מספרת רונית.ׁ ׁ(שם בדוי)" הילדים האלו הם בלתי נראים. לוקח זמן לסביבה להכיר שקיימת בעיה. ילד טוב עם קשיים, ללא בעיות התנהגות, מתקבל בחומת אדישות. משרד החינוך משחרר סיסמאות שחוקות, אבל לא יודע להתמודד נכון עם הקשיים ומותיר ילדים והורים מתוסכלים מהמערכת".

רונית מפתח תקווה, אם לליה (שם בדוי), בת 11, עם הפרעת קשב, מתארת את החיים המושפעים מהלקות של הבת כמסע מפרך. עד היום הבת לא זכתה לקבל את ההתאמות המגיעות לה מבית הספר.
רונית מסבירה שההשתתפות שלה באימון הורים הייתה עבורה מסע מדהים. במהלך המסע, היא הבינה שהכוח לשנות נמצא אצלה בידיים. התהליך שעברה אפשר לה לשתף בקשייה, בלי לחשוש מתגובות ביקורתיות. היא למדה לקיים שיחות יעילות עם הילדה שלה ולהקשיב לה אחרת. היא הצליחה להבין את עצמה – איזה ערכים מובילים אותה בקבלת החלטות. במהלך מפגשי האימון, מקבלים "משימות" בעזרתן מתרגלים את מה שנלמד. "תוך פרק זמן קצר, האווירה בבית השתנתה משמעותית. ליה החלה לרכוש יותר בטחון עצמי, וכיום היא יותר מקבלת את עצמה עם הלקות..."

"יום אחד יאיר (שם בדוי) חזר הביתה וסיפר שהיה לו נורא ואיום במבחן בבית הספר. אני פשוט נכנסתי לחדר השינה, סגרתי את הדלת ובכיתי" מספרת רותי (שם בדוי),  אמו של יאיר בן ה- 15 עם הפרעת קשב.

רותי מספרת שיאיר הוא ילד מוכשר, שספק אם מישהו יודע מה הוא עובר כדי להצליח. הוא משקיע שעות רבות בלימודים, הרבה יותר מהילד הממוצע, הוא מוותר על בילוי עם החברים והמחיר שהוא והוריו נאלצים לשלם הינו גבוה מאוד.

"אף אחד לא יודע שאני נאלצת להעתיק ליאיר את התרגילים למחברת כדי שלא יתעסק בצד הטכני, אף אחד לא מודע לכעסים ולמתחים שהיו בבית ואפילו לתחושות קשות שליוו אותי: איך נולד לי ילד כזה".


מאז שרותי עברה אימון הורים, היא רואה אחרת את החיים, יש לה כלים שעוזרים לה להתמודד עם קשיי הבן, החיים בבית השתנו. רותי מייחסת את השינוי לתהליך שעברה באימון הורים.

רותי משתפת: "בתהליך אימון הורים חוויתי סוג של מסע עצמי. קבלתי כלים, ובעיקר יכולת לקבל את הילדים כמות שהם. המסע הזה השפיע על האקלים בבית. אם פעם האווירה הייתה עכורה ורוויה בכעסים, כיום האווירה בבית רגועה ונעימה בדרך כלל".


ד"ר מלי דנינו, מנכ"לית אגודת ניצן ומפתחת השיטה לאימון הורים, מסבירה שמדובר בשיטת התערבות מיוחדת שבה עובר המיקוד מהילד אל ההורה. 

לדבריה: "האימון הינו תהליך, המקדם את יכולתו של ההורה להתבוננות עצמית, תוך הקשבה והכלה,וללא שיפוט וביקורת. בתהליך זה, רוכש ההורה ידע ומיומנויות, המסייעים לו לפעול באופן מיטבי עם ילדו, תוך תרגול והתנסויות. הוא לומד להכיר את דפוסי התנהגותו, להתמודד עם משברים וקונפליקטים ולהביא לשיפור במערכות יחסים במעגלי החיים השונים..."

ענת כצנלסון, פסיכולוגית המרכז הארצי ומנהלת התוכנית לאימון הורים, מציינת כי האימונים נעשים על ידי אנשי מקצוע מומחים מתחומי ההוראה, הייעוץ, הפסיכולוגיה והעבודה הסוציאלית, בעלי ניסיון רב בעבודה עם הורים לילדים עם ליקויי למידה והפרעת קשב.